Zakup mieszkania – dodatkowe koszty

Zakup własnego mieszkania to bardzo duży wydatek. Przeglądanie różnych ofert sprzedaży nieruchomości może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza w większych miastach. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do cen podanych w ogłoszeniu trzeba doliczyć dodatkowe koszty.
Oczywiście najbardziej oczywiste są koszty kredytu bankowego, jeśli taką formę finansowania wybierzemy. Oprócz odsetek trzeba uwzględnić wszelkiego rodzaju opłaty manipulacyjne, które naliczy banki. Niestety kredyt bankowy wpływa na zwiększenie kosztów zakupu mieszkania, ale dla wielu osób jest to jedyny sposób na uzyskanie potrzebnego kapitału. Kolejny wydatek, o którym musimy pamiętać, to prowizja dla agencji nieruchomości, jeśli taka będzie pośredniczyła w transakcji. Warto wiedzieć, że zwłaszcza w dużych miastach, trudno jest znaleźć mieszkania oferowane bezpośrednio przez właścicieli. Pośrednictwo agencji nieruchomości nie jest tanie, ponieważ ich prowizja naliczana jest jako procent od ceny mieszkania, może jednak okazać się pomocne przy załatwieniu różnego rodzaju formalności związanych z zakupem. Dodatkowo należy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% ceny mieszkania.
Jak widać dodatkowe koszty zakupu mieszkania mogą być naprawę duże. Warto zdawać sobie z nich sprawę i uwzględnić je przy obliczaniu faktycznej ceny nieruchomości. Tylko w ten sposób dowiemy się ile tak naprawdę zapłacimy.

Posted under Bez kategorii

Add A Comment

You must be logged in to post a comment.